O nás

Cafe & restaurant Bašta je situovaná v historickej budove bašty so štýlovým interiérom s tromi podlažiami. Interiér ponúka FAJČIARSKE AJ NEFAJČIARSKE priestory. Vrchné podlažie – REŠTAURÁCIA má kapacitu do 50 miest, stredná časť KAVIAREŇ – ktorá sa využíva aj ako fajčiarska má kapacitu do 40 miest a prízemie pri vstupe slúži ako SNACK na popíjanie lahodnej kávy a drinkov s kapacitou 20 miest. 

Počas leta ponúkame LETNÚ TERASU, ktorú v prípade chladu vykurujú žiariče. Nachádza sa priamo pred reštauráciou ponúka sedenie pre 80 a viac osôb. Je situovaná s výhľadom do parku múzea SNP v krásnom a tichom prostredí. Posedieť si môžete aj pred terasou priamo pod slnenými lúčmi, kde je aj detské ihrisko so šúchačkami, hojdačkami a inými detskými atrakciami. Príjemnú atmosféru dotvárajú príjemný personál, bohatý výber jedál a nápojov. 


Naše služby sme rozšírili o cateringové služby, a prevádzku Beniczkého reštaurácie na Nám. SNP 16. Prekrásne priestory vyčaria Vašej spoločenskej akcii nezabudnuteľný zážitok. Priestory vhodné na svadby, plesy, stužkové, rauty, firemné posedenia. www.beniczky.sk 

V našich priestoroch pre Vás pripravíme: 

  rodinné oslavy 
  svadby 
  promočné slávnosti 
  stužkové slávnosti 
  recepcie, rauty, bankety, kary 
  posedenie s priateľmi s roštom na drevené  uhlie 

V prípade záujmu zrealizujeme uvedené spoločenské akcie podľa Vašich predstáv a prianí aj vo Vašich priestoroch. 
Prijímame stravné lístky všetkých stravovacích spoločností, ako aj možnosť platby platobnou kartou. 

História

Mäsiarska bašta bola postavená pred rokom 1608. Bola súčasťou mestského opevnenia. V jej blízkosti sa nachádzal i Horný most, ktorý spájal mesto s vtedajším Hronským predmestím a Hornými lúkami. Pôvodný drevený most bol nahradený betónovým roku 1927. Až do konca päťdesiatych rokov popod baštu tiekol vo svojom starom koryte Hron. 

Málokto vie, že celý obranný systém Banskej Bystrice pozostával z 18-tich bášt. Do dnešného dňa sa zachovalo len 7 z nich. O ostatných 11-tich sa dozvedáme už iba z archívnych materiálov.


Z dnes existujúcich siedmych bášt malo päť zhodné pomenovanie, aké používame i dnes: Mäsiarska, Šusterská, Pisárska (Gallova) Banícka a Farská. Názov ďalších dvoch bol odlišný. Pre baštu, ktorá stojí v Katovnej ulici, a ktorú dnes nazývame „Bašta pri Lazovnej bráne“ používali názov Debnárska, ale aj Nožiarska (v rokoch 1703 a 1712) a baštu, ktorá stojí za záhradnou reštauráciou Iskra, ktorej dnes používaný názov je Pekárska, resp. Čižmárska, koncom XVII. storočia nazývali Zámočnícka.

 

Najdlhší úsek opevnenia sa nachádzal na severozápadnej strane mesta, na dnešnej Fortničke, ktorého súčasťou boli tri bašty. Dnes ich nazývame Nová, Bašta neznámeho názvu I. a II.. Koncom XVII. storočia Novú baštu, ktorá ešte po roku 1914 stála približne 50 metrov od dnešného pohostinstva Bystrička, nazývali Kožušníckou a ďalšie dve niesli názvy Sedlárska a Krajčírska.

 

Tento úsek opevnenia sa na konci Dolnej ulice napájal na Dolnú mestskú bránu. Vedľa nej, približne 30 metrov, stála bašta kruhového pôdorysu, dnes nazývaná „pri Dolnej bráne“ Pred rokom 1700 mala názov Klobučnícka bašta. Od nej pokračoval múr opevnenia východným smerom. Na tomto úseku boli vybudované tri bašty: Dolná, Horná komorská a Mäsiarska, ktorých pomenovania sa zachovali dodnes. Od Mäsiarskej bašty pokračovalo opevnenie k už spomínanej Zámočníckej bašte, ktorú dnes nazývame Pekárskou, resp. Čižmárskou.  


Najznámejšia a najzachovalejšia je Mäsiarska bašta, nachádzajúca sa v areáli pamätníka SNP. Môžeme ju považovať za jednu z dominánt nášho mesta. V súčasnosti sa v nej nachádza naša štýlová reštaurácia.